Co dobrego da Ci masaż konia?

Ludzie stosują masaż od wieków.

Sportowcy podnoszą swoje możliwości fizyczne za pomocą masaży. 

Ludzie do wyczynów sportowych przygotowują własne ciało. Wykorzystują do tego różne sposoby. Jednym z nich jest masaż.

Koń jako sportowiec powinien mieć w ten sam sposób traktowany organizm. Obojętnie czy startujesz w zawodach czy jeździsz dla relaksu. 

Masaż to nie tylko zabieg przywracający i przyspieszający powrót konia do zdrowia po kontuzji. To świetny sposób na profilaktykę – dokładnie taką jaką stosują ludzcy sportowcy. 

Co dobrego da ci masaż konia?

Tak naprawdę, żebym mogła Cię przekonać do pozytywnych efektów masażu zadam Ci najważniejsze pytanie? Czy sama korzystałaś kiedykolwiek z takiej usługi?

Jak to mówią najlepiej przekonać się na własnej skórze.

Opowiem Ci pokrótce moją historię… Paręnaście lat temu doznałam urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Wylądowałam na dwa tygodnie w kołnierzu ortopedycznym. Nikt nie zalecił mi wtedy masaży. Miałam się tylko oszczędzać. Zakaz jazdy. Tak, wtedy zamiast jeździć konno mogłam tylko lonżować mojego konia. Z czasem ból przeszedł i niby było wszystko ok. Z mijającymi latami coraz częściej bolała mnie głowa i w momencie kiedy przeciążałam ręce bolał mnie bark, szyja, głowa. Dalej nic z tym nie robiłam. W końcu tak się przeciążyłam, że uległam drugiemu wypadkowi. Tym razem nie było tak kolorowo. Ponieważ mogłam skończyć ze sparaliżowaną ręką. Jednak wtedy skierowano mnie na masaże. Było zdecydowanie lepiej. Sprawność wróciła. Teraz jestem mądrzejsza i co pewien czas stosuję serie zabiegów masaży a od ponad roku dodatkowo magnetoterapię. I czuje się dobrze, a bolesność nie wraca.

 

 

 

Mając własnego trenera nie pobiegłabym maratonu bez przygotowania. Teraz to wiem. Sportowcy do wyczynów sportowych przygotowują własne ciało. Wykorzystują do tego różne sposoby.

Jeżeli zrozumiemy, że dla nas ludzi jest to potrzebne to łatwiej będzie nam zrozumieć, że konie też są sportowcami i potrzebują fizjoterapii dokładnie tak samo jak my, aby mogły cieszyć się zdrowiem i osiągać lepsze wyniki.

Po własnych doświadczeniach wiem, że masaże nie są tylko dla seniorów. Jak najbardziej są dla wszystkich: i młodych i starszych.  Jak to mówi stare porzekadło: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. 


Zdrowie !!! Czy nie jest właśnie tym co najcenniejszego posiadamy? Można mieć wszystko lub dużo, ale bez zdrowia co nam po tym?

 

Jakie otrzymasz korzyści z masażu?

Masaż wpływa na każdy rodzaj tkanki. W zależności od sposobu wykonywania ma różny wpływ.

I tak na tkankę łączną działa pobudzająco lub rozluźniająco, uelastycznia, powoduje jej przyrost. 

Tkance chrzęstnej da lepsze odżywienie, zapobieganie procesom zwyrodnieniowym lub powstrzymującym już istniejące.

Tkance kostnej pomoże w utrzymanie równowagi między związkami organicznymi a nieorganicznymi, przyspieszenie procesu kostnienia w przypadku złamań czy pęknięć, usuwanie zmian w tkance – osteofity. 

W tkance mięśniowej rozszerza naczynia krwionośne, powoduje rozgrzanie tkanki, poprawia jej utlenienie, trofikę, jędrność, elastyczność, wytrzymałość, gotowość do pracy, poprawia zdolność ich kurczenia i rozkurczania się, powoduje przyrost tkanki. 

W samej skórze i tkance podskórnej zwiększy przepływ krwi i chłonki, dzięki czemu zwiększa się aktywne dostarczanie substancji odżywczych oraz szybsze wydalanie produktów przemiany materii. 

Nie zapominajmy o działaniu masażu na psychikę.  Masaż zrelaksuje i zredukuje stres. Przecież stres nie „zżera” tylko ludzkiej psychiki. Koń tak samo ma psychikę. Poprzez dewastacje psychiki stres doskonale niszczy organizm.  Zestresowane ciało jest pospinane i obolałe.  Niestety wtedy też łatwiej ulega kontuzjom. Podczas masażu pobudzone zostają hormony odpowiadające na dobry nastrój. 

.

 

Jak masaż działa na poszczególne układy organizmu:

Układ mięśniowy – obniża lub podnosi napięcie mięśni (w zależności od rodzaju masażu), usuwa produkty przemiany materii łącznie z LA (kwasem mlekowym), poprawia ukrwienie mięśni, elastyczność i wytrzymałość, zwiększa zdolność mięśni do pracy. 

Układ kostno – stawowy – zwiększa elastyczność i wytrzymałość aparatu wiązadłowego oraz stopień ruchomości stawu, polepsza jego ukrwienie powodując lepszą wymianę produktów rozpadu na substancje odżywcze. 

Układ krwionośny i limfatyczny – pobudza do pracy przez co następuje wzmożone zasilanie organów w substancje odżywcze i tlen, zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwiduje  zastoiny, przyśpiesza wchłanianie obrzęków, zmniejsza opór krwi w tętnicach ułatwiając pracę serca, powoduje wzrost szybkości obiegu krwi. 

Układ pokarmowy – poprawia ukrwienie narządów jamy brzusznej, poprawia trawienia substancji pokarmowych oraz ich przyswajanie i dostarczenie do tkanek w formie produktów odżywczych, przyspiesza w znacznym stopniu wydalanie z przewodu pokarmowego produktów niewykorzystanych.

Układ nerwowy – stymuluje wydzielanie gruczołów, działa na układ nerwowy uspokajająco lub pobudzająco, odżywia tkankę nerwową, reguluje przewodzenie bodźców i reagowanie na bodziec, reguluje proporcje współdziałania przeciwnie działających układów współczulnego i przywspółczulnego.  

Pozostałe układy – przyspiesza cyrkulacje krwi w naczyniach krwionośnych, zwiększając ilość krwi dostarczanej do płuc, polepsza działanie układu oddechowego, podnosi ilość krwi bogatej w tlenu, zwiększa ilość krwi przepływającej przez nerki, co poprawia czynność filtracyjną nerek. 

 

 

T

Konie w naturalnym swoim środowisku przemieszczały się powoli po stepach w poszukiwaniu pożywienia. Nie nosiły nic na grzbietach. Dlatego tak jak ludzie-sportowcy aby osiągać wyniki konie aby mogły nas nosić na grzbietach a jeszcze dodatkowo skakać wysoko czy biegać szybko potrzebują fizjoterapii –  tu masaży.

W czasie treningów wymagamy od nich przeróżnych figur. Długie ćwiczenia, pozostawanie w jednej pozycji są powodem powstawania nawyków ruchowych. Co jest przyczyną napięć mięśniowych, powstawania asymetrii, nadwyrężeń itp…

i aby uniknąć „kołnierza ortopedycznego” konie też warto masować.

BIBLIOGRAFIA: 

1. Zborowski A. „Masaż klasyczny” AZ, Kraków 1998r. 2. Kasperczak T., Magiera L., Mucha D. i współ. „Masaż z elementami rehabilitacji” REHMED, Kraków 1999r. 3. Mika T., Kasprzak W. „Fizykoterapia” PZWL, 2001r. 4.  Lewandowski G. „Masaż leczniczy” Annał, 2005r.