Czym jest Terapia czaszkowo - krzyżowa?

Terapia czaszkowo – krzyżowa to forma terapii wspomagającej ciało, którą stosuję w Gliwicach w gabinecie. Terapia czaszkowo – krzyżowa jest podejściem, które dotyka wielu poziomów doświadczeń człowieka a jednocześnie jest głęboko związana ze strukturą ciała. Z tego wynika cała siła i skuteczność terapii.

Wywodzi się z osteopatii i jest formą terapii manualnej jednak dość specyficzną, ponieważ terapeuta nie przesuwa rąk po ciele pacjenta jak w klasycznej formie masażu i nie wykonuje żadnych manipulacji. Stosowany w terapii dotyk jest bardzo delikatny, przez co terapia jest nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Stąd można ja stosować od noworodków po osoby starsze.

W biodynamicznym podejściu TCK kładzie się nacisk na pracę z podstawowymi siłami zarządzającymi naszym funkcjonowaniem, bo to w nich zawarty jest wzorzec zdrowia człowieka. Wzorzec ten przejawia się w poprzez płyn mózgowo – rdzeniowy. Jego ruch, tworzący pewien charakterystyczny rytm związany jest z jego produkcją i absorpcją. Terapeuta wsłuchuje się w rytmy organizmu pacjenta i tworząc bezpieczną przestrzeń umożliwia ich powrót do naturalnego ruchu. Przywrócenie tego ruchu jest kluczowe dla powrotu do zdrowia/homeostazy.

Terapeuta pracuje na odczuwaniu tych rytmów ciała, w oparciu o system czaszkowo – krzyżowy (cranio – sakralny). Jest on związany z układem nerwowym, a przez powięź (tkankę łączną przeplatającą całe ciało) wpływa na pozostałe układy: mięśniowo – szkieletowy, żylny, limfatyczny, hormonalny, pokarmowy, oddechowy, moczowy, płciowy.

W czasie sesji poprzez ułożenie rąk w różnych miejscach – najwięcej na głowie, kości krzyżowej, stopach, tułowiu lub innej, dowolnej części ciała w zależności od potrzeb terapeuta odczuwa jakość i symetryczność tych rytmów. Z nimi pracuje poprzez różne techniki np. zaciszenie. Informacje zawarte w jakości tych rytmów są kluczowe. Mogą one ulec zaburzeniu pod wpływem różnych czynników: depresji, stanów przemęczenia, bólu różnego pochodzenia, urazu itp. To z kolei spowoduje zmiany w funkcjach fizjologicznych na głębszych poziomach organizmu lub odwrotnie.

Tak dla przykładu: powstrzymywanie złości może manifestować się w ciele ograniczeniem ruchu przepony lub napięciem wokół splotu słonecznego, a to może prowadzi do problemów trawiennych i/lub bólu pleców. TCK jest terapią komplementarną do innych form leczenia.

Należy oczywiście mieć świadomość, że nie zastąpi ona medycyny konwencjonalnej (przyjmowania leków, operacji), ale doskonale je uzupełnia i wspomaga.

Zapraszam, przyjmuję w gabinecie w Gliwicach.

Wskazania do terapii TCK

Twój zdrowy rozsądek – czy terapia może Ci pomóc?

Nie da się stresu odizolować od życia. Jednak można pracować nad tym jak sobie z nim radzić w życiu. TCK to mówiąc najprościej wsparcie dla działania układu nerwowego, który to zawiaduje wszystkim – i twoim ciałem i twoimi emocjami więc i psychiką. Według badań pacjenci odczuwają pozytywne zmiany w strefach fizycznych, psychicznych i emocjonalnych lub w ich połączeniu.

Stąd też najczęstsze wskazania do terapii TCK to:

– problemy z emocjami, stany lekowe, wypalenie zawodowe, problemy z socjalizacją (nawiązywaniem kontaktów), problem ze snem, trudność w nauce, brak koncentracji, chroniczne zmęczenie,

– wsparcie innych form leczenia a szczególnie: psychologii, psychiatrii, stomatologii, pediatrii i wielu innych,

– bóle głowy, migreny, problemy z zatokami, bóle kręgosłupa, bóle nieznanego pochodzenia problemy stomatologiczne, ból stawu skroniowo – żuchwowego, bruksizm, aparaty ortodontyczne, szumy uszne,

– napięcia mięśniowe (jeśli zmagasz się z rehabilitacja po kontuzji i proces gojenia się „ślimaczy”),

– jeśli jesteś po wypadku (urazy głowy), upadku z konia, schodów itp.,

– jesteś po porodzie, depresja poporodowa, urazy okołoporodowe mamy i dziecka, problem z zajściem w ciążę,

– nadpobudliwość dzieci.

To tylko przykłady.

Przeciwskazania do terapii TCK

TCK nie jest terapią pierwszej pomocy.  Dlatego oczywistym jest wstrzymanie się od terapii:   

– w stanach ostrych wymagających szybkiej interwencji lekarza (pogotowie),

– w nagłych sytuacjach np. złamania, skręcenia, zwichnięcia, krwotokach,

– osobom pod wpływem narkotyków, alkoholu, po lekach psychotropowych, przy zaburzeniu świadomości.

Gliwice terapia czaszkowo - krzyżowa Beata Brzeziak
terapia czaszkowo- krzyżowa

Jak wygląda wizyta?

Czas wizyty to godzina, jednak pierwsza może trwać 15 minut dłużej. Osoby mogące się położyć leżą w wygodnej dla siebie pozycji na stole, jeśli nie to terapię prowadzę na siedząco. Cała sesja odbywa się w ubraniu. Aby było pacjentowi wygodniej proszę jedynie o zdjęcie butów, sporych rozmiarów biżuterii i okularów oraz paska od spodni.

Po terapii rozsądnie jest pozostawić sobie trochę czasu dla siebie. Pacjent może odczuć potrzebę odpoczynku. Więc zawsze proszę o zabezpieczenie sobie czasu na posiedzenie jeszcze chwilę w poczekalni, samochodzie lub najlepiej na ławeczce na powietrzu.

Częstotliwość terapii

Aby być szczerą, musi wybrzmieć osteopatyczne stwierdzenie TO ZALEŻY. Wszystko zależy od człowieka jako jednostki z całym jego środowiskiem zewnętrznym jaki go otacza oraz przypadku problemu z jakim się mierzy.

W kwestii ilości sesji – U jednych osób efekty są widoczne już po jednej terapii, u innych dopiero po kilku sesjach. Dzieci często reagują szybciej niż dorosłe osoby.

Zawsze to jednak klient decyduje ile razy czuje potrzebę powtórzenia terapii. Ja ze swojej strony po pierwszej terapii mogę podpowiedzieć ewentualna potrzebną ilość.

W kwestii częstotliwości – w jednych przypadkach lepiej zrobić kilka sesji w tygodniowych lub dwutygodniowych odstępach, w innych raz na miesiąc a jeszcze w innych raz na pół roku. Tu znów zawsze ostateczną decyzje podejmuje pacjent.

Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej

Kwalifikacje

Ukończyłam dwuletnie szkolenie w Europejskim Centrum Terapii we Wrocławiu – gdzie uczyłam się tej terapii w ujęciu biodynamicznym dla ludzi w oparciu o program angielskiej szkoły Craniosacral Therapy Educational Trust.

czas obecności terapia czaszkowo - krzyżowa Gliwice
terapia czaszkowo - krzyżowa Gliwice Beata Brzeziak Czas obecności

Moja historia – pasja tworzy mój Świat

Moja droga do zostania terapeutą czaszkowo – krzyżowym w modelu biodynamiczny ludzi była dość szczególna. Dlatego, że moją praktykę TCK zaczęłam od koni. Jestem zoofizjoterapeutą zwierząt o specjalności konie. Stad też chcąc poszerzyć swój pakiet terapii manualnych dla nich w 2018 roku ukończyłam szkolenie terapii czaszkowo – krzyżowej na koniach w modelu biomechaniczny.
.
Terapia czaszkowo – krzyżowa wywodzi się z osteopatii. Cała filozofia jej zasad i powstania tak mnie zaciekawiła, że kiedy nadążyła się sposobność nauki osteopatii zwierząt w Polsce podjęłam rękawicę bez wachania. Jednak po półtorarocznej nauce nadszedł czas pandemii i niestety większość rzeczy wtedy runęła. Moja szkoła również zakończyła współpracę z Włochami o których program była oparta. Po zakończeniu pandemii niestety nie wznowiła działania. Po części zostałam na lodzie.
.
Jednak jak mówi stare chińskie przysłowie: „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” i patrząc z perspektywy czasu jestem ogromnie szczęśliwa, że tak się stało, gdyż dzięki temu otworzyła się mi droga do nauki terapii czaszkowo – krzyżowej biodynamicznej ludzi w Europejskim Centrum Terapii. Szkoła ta jest prowadzona według metodologii i programu brytyjskiej szkoły Michaela Kerna Craniosacral Therapy Educational Truswww.cranio.co.uk Po dwóch latach nauki i praktyki, w 2023r otrzymałam certyfikat.
.
Pracując z końmi tą metoda często czułam, że właścicielowi także przydałoby się wsparcie terapią. Praca z końmi dała mi wprowadzenie i podstawy do pracy z dziećmi. Dodatkowo odbyłam szkolenie „Mother & Baby Cranio biodynamiczna terapia czaszkowo – krzyżowa po porodzie, dla niemowląt i dzieci starszych.” prowadzone między innymi przez Sheila Kean, terapeutkę praktykującą z niemowlętami i dziećmi od ponad 30 lat. Moim osobistym celem jest eksplorowanie z pracą w parach: koń – jeździec a co za tym idzie także dziecko i mama. Poród jest wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i mamy.
.
Interesuje mnie bardzo holistyczne patrzenie na zdrowie. Dzięki poznaniu zasad osteopatii, pomimo, że nim nie jestem, moje spojrzenie na problem zdrowia zupełnie się zmieniło. Przez to interesuje mnie ogromnie psychologia ciała, anatomia emocjonalna, temat stresu i nurt mindfulness.
.
Prywatnie jestem szczęśliwą osobą z mężem, synem, koniem i dwoma psami.

Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej

czas obecności terapia czaszkowo - krzyżowa Gliwice

Kontakt

Świadczę usługi dla ludzi w gabinecie – Gliwice, ul. Berbeckiego 9 (budynek – Ego Pracownia Psychologiczna)
Umówić się na sesję możesz telefonicznie 501-251-434
Kiedy pracuję, mam wyciszony telefon, jeżeli w danej chwili nie mogę odebrać telefonu, oddzwonię w wolnym momencie.  
Koszt wizyty –  koszt wizyty 180zł.  
Płatność na miejscu gotówką lub blik na telefon lub przelew dzień przed wizytą. 

 

 

Chcesz poznać jedno z badań naukowych o efektach BTCK?

Ale to nie wszystko ...

Wprowadzam do swojej oferty dbania o człowieka nową usługę Rytuał relaksujący twarzy - FACELIFTING THERAPY KOBIDO.

Dzięki terapii czaszkowo – krzyżowej ciało i umysł osiąga równowagę. Ta równowaga jest dla każdego niezbędna, aby być zdrowym. I to zawsze powinien być priorytet. Bo powinniśmy w sobie pielęgnować zdrowie a nie stres. A im wcześniej się za to weźmiesz tym lepiej. Kiedy już tą równowagę masz, możesz poczynić kolejny krok.

Rytuał relaksujący twarzy - FACELIFTING THERAPY KOBIDO

To rytuał wprawiający w rozluźnienie i cudowny relaks nie tylko samą twarz, ale też całą głowę, szyję, kark i górną część pleców. Rytuał mogący, oczywiście po kilku zabiegach, także sprawić widoczny efektu liftingu, poprawienia się owalu twarzy czy kolorytu i napięcia skóry.
Czas trwania zabiegu to około 90 minut. Na chwilę obecną usługę tą wykonuję tylko mobilnie, w zaciszu Twojego domu. Umówić możesz się tylko telefonicznie pod numerem 501 251 434 – koszt 200 plus koszt dojazdu (na terenie Gliwic).

...

Dla mnie wszechstronne spojrzenie na człowieka (holistyczne podejście) jest najważniejsze. Traktowanie na równych poziomach ciała – umysłu więc i duszy człowieka jest kluczowe.
Ciało jest skomplikowanym układem, jego elementy są zależne od siebie. Piękna twarz nie jest możliwa do osiągnięcia bez zdrowego (czytaj zrównoważonego ciała i umysłu). To idzie w parze, a pójście na skróty da efekt krótkotrwały. Piękno musi być wewnątrz, aby wychodziło na zewnątrz. Relaks, nie dawanie się stresowi, pozwalanie sobie na zdrowie to klucz do sukcesu.
.
Zapraszam Cię na sesję TCK w gabinecie w Gliwicach lub na Rytuał relaksujący twarzy w zaciszu Twojego domu.
Beata – 501 251 434

Przeciwskazania dla Rytuału relaksującego twarz - FACELIFTING THERAPY KOBIDO:

– występująca gorączka
– stany zapalne skóry
– przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania rytuału
– nieleczone nadciśnienie tętnicze
– wykonane zabiegi medycyny estetycznej (botoks, nici, laser, mezoterapii, kwas i inne)
– operacje w miejscu wykonywała rytuału (tu konsultacja lekarska)
– cera mocno naczyniowa
– nowotwory i 5 lat od ich wystąpienia (tu konsultacja lekarska)
– ciąża