OD 01.07.24 do 01.09.24 gabinet nieczynny z powodu urlopu.

Czas obecności Przestrzeń i Balans

Terapie ciało i umysł

Holistyczne podejście terapii uwzględnia zarówno fizyczne, jak i umysłowe aspekty zdrowia, co pozwala na usunięcie zastojów i napięć oraz przywrócenie równowagi w ciele.  Zachęcam do odwiedzenia mojego gabinetu w Gliwicach i skorzystania z terapii czaszkowo-krzyżowej, która może przyczynić się do poprawy jakości życia, przynosząc ulgę i równowagę fizyczną oraz emocjonalną.

Czym jest Terapia Czaszkowo – Krzyżowa (TCK)?

Terapia czaszkowo – krzyżowa to forma terapii wspomagającej ciało, którą stosuję w Gliwicach w gabinecie. Terapia czaszkowo – krzyżowa jest podejściem, które dotyka wielu poziomów doświadczeń człowieka a jednocześnie jest głęboko związana ze strukturą ciała. Z tego wynika cała siła i skuteczność terapii.

Wywodzi się z osteopatii i jest formą terapii manualnej jednak dość specyficzną, ponieważ terapeuta nie przesuwa rąk po ciele pacjenta jak w klasycznej formie masażu i nie wykonuje żadnych manipulacji. Stosowany w terapii dotyk jest bardzo delikatny, przez co terapia jest nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Stąd można ja stosować od noworodków po osoby starsze.

W biodynamicznym podejściu TCK kładzie się nacisk na pracę z podstawowymi siłami zarządzającymi naszym funkcjonowaniem, bo to w nich zawarty jest wzorzec zdrowia człowieka. Wzorzec ten przejawia się poprzez płyn mózgowo – rdzeniowy. Jego ruch, tworzący pewien charakterystyczny rytm związany jest z jego produkcją i absorpcją. Terapeuta wsłuchuje się w rytmy organizmu pacjenta i tworząc bezpieczną przestrzeń umożliwia ich powrót do naturalnego ruchu. Przywrócenie tego ruchu jest kluczowe dla powrotu do zdrowia/homeostazy.

Terapeuta pracuje na odczuwaniu tych rytmów ciała, w oparciu o system czaszkowo – krzyżowy (cranio – sakralny). Jest on związany z układem nerwowym, a przez powięź (tkankę łączną przeplatającą całe ciało) wpływa na pozostałe układy: mięśniowo – szkieletowy, żylny, limfatyczny, hormonalny, pokarmowy, oddechowy, moczowy, płciowy.

W czasie sesji poprzez ułożenie rąk w różnych miejscach – najwięcej na głowie, kości krzyżowej, stopach, tułowiu lub innej, dowolnej części ciała w zależności od potrzeb terapeuta odczuwa jakość i symetryczność tych rytmów. Z nimi pracuje poprzez różne techniki np. zaciszenie. Informacje zawarte w jakości tych rytmów są kluczowe. Mogą one ulec zaburzeniu pod wpływem różnych czynników: depresji, stanów przemęczenia, bólu różnego pochodzenia, urazu itp. To z kolei spowoduje zmiany w funkcjach fizjologicznych na głębszych poziomach organizmu lub odwrotnie.

Tak dla przykładu: powstrzymywanie złości może manifestować się w ciele ograniczeniem ruchu przepony lub napięciem wokół splotu słonecznego, a to może prowadzi do problemów trawiennych i/lub bólu pleców. TCK jest terapią komplementarną do innych form leczenia.

Należy oczywiście mieć świadomość, że nie zastąpi ona medycyny konwencjonalnej (przyjmowania leków, operacji), ale doskonale je uzupełnia i wspomaga.

Zapraszam, przyjmuję w gabinecie w Gliwicach.

Czas obecności i przestrzeń i balans

Czy terapia czaszkowo – krzyżowa (TCK) może Ci pomóc?

Stres jest nieodłącznym elementem życia, ale możemy pracować nad sposobami radzenia sobie z nim. TCK wspiera działanie układu nerwowego, który zarządza zarówno naszym ciałem, jak i emocjami, wpływając na naszą psychikę. Badania pokazują, że osoby korzystające z terapii odczuwają pozytywne zmiany w sferach fizycznych, psychicznych i emocjonalnych, lub w ich połączeniu.

Najczęstsze WSKAZANIA do terapii TCK to:

  • Problemy emocjonalne, stany lękowe, wypalenie zawodowe, trudności w nawiązywaniu kontaktów, problemy ze snem, trudności w nauce, brak koncentracji, chroniczne zmęczenie.
  • Wsparcie innych form leczenia, zwłaszcza w psychologii, psychiatrii, stomatologii, pediatrii i wielu innych dziedzinach.
  • Bóle głowy, migreny, problemy z zatokami, bóle kręgosłupa, bóle nieznanego pochodzenia, problemy stomatologiczne, ból stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, szumy uszne.
  • Napięcia mięśniowe, szczególnie w przypadku powolnej rehabilitacji po kontuzjach.
  • Urazy głowy po wypadkach, upadkach z konia, schodów i innych zdarzeniach.
  • Depresja poporodowa, urazy okołoporodowe matki i dziecka, problemy z zajściem w ciążę.
  • Nadpobudliwość u dzieci…To tylko niektóre przykłady zastosowań terapii czaszkowo-krzyżowej.

co może

Korzyści z Terapii Czaszkowo- Krzyżowej

Harmonia Układu Nerwowego

Terapia wspomaga subtelną regulację układu nerwowego, co zwiększa odporność na stres i pozwala na bardziej adaptacyjne reakcje na wyzwania.

Łagodzenie napięć fizycznych

Biodynamiczna TCK skutecznie pomaga w redukcji fizycznych napięć, które często pojawiają się w wyniku traumy, przynosząc ulgę i poprawę komfortu.

Wspomaganie naturalnych mechanizmów regulacyjnych

Stymulacja układu nerwowego oraz uwalnianie napięć wspierają naturalne mechanizmy samoregulacyjne organizmu, pomagając w przywróceniu równowagi. Pozwala na przetworzenie traumy na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Podniesienie jakości życia

Regularne sesje TCK mogą znacząco podnieść jakość życia, zmniejszając objawy stresu i traumy oraz poprawiając zdolność do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami

Przeciwskazania do TCK

Terapia czaszkowo-krzyżowa nie jest terapią pierwszej pomocy. W związku z tym zaleca się wstrzymanie od jej stosowania w następujących przypadkach:

  • Ostre stany wymagające pilnej interwencji medycznej: Na przykład w sytuacjach, które wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia.
  • Nagłe przypadki: Takie jak złamania, skręcenia, zwichnięcia oraz krwotoki.
  • Stan po zażyciu substancji: Terapia nie powinna być stosowana u osób pod wpływem narkotyków, alkoholu, leków psychotropowych lub w przypadkach zaburzeń świadomości.
terapia czaszkowo- krzyżowa

Jak przebiega wizyta?

Masz do wyboru dwie opcje: sesję trwającą 60 minut lub 90 minut. Warto wybrać dłuższą sesję na pierwszą wizytę, aby dokładnie omówić Twoje potrzeby, wykonać sesję manualną, a na koniec zapewnić chwilę relaksu i odpoczynku.

Czasami ciało i umysł potrzebują dodatkowego czasu na regenerację po zakończonej wizycie. Dlatego zalecam zaplanowanie dodatkowego czasu na odpoczynek, na przykład w poczekalni, samochodzie lub na świeżym powietrzu. Możesz również przyjechać z kierowcą, aby nie martwić się o powrót do domu.

Podczas sesji możesz zdecydować, czy chcesz leżeć na stole w wygodnej pozycji, czy też preferujesz terapię w pozycji siedzącej. Sesja odbywa się w pełnym ubraniu, a dla Twojego komfortu proszę o zdjęcie butów, dużej biżuterii, okularów i paska od spodni.

Ilość i częstotliwość sesji

Zawsze należy pamiętać o osteopatycznym podejściu, że „to zależy”. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb człowieka i jego otoczenia oraz od konkretnego problemu, z którym się zmaga.

W kwestii ilości sesji: u jednych osób efekty są widoczne już po jednej terapii, u innych dopiero po kilku sesjach. Klient decyduje, ile razy czuje potrzebę powtórzenia terapii, choć po pierwszej sesji mogę zasugerować odpowiednią ilość.

Jeśli chodzi o częstotliwość sesji: w niektórych przypadkach najlepiej jest zrobić kilka sesji w odstępach tygodniowych lub dwutygodniowych, w innych raz na miesiąc, a jeszcze w innych raz na pół roku. Ostateczną decyzję podejmuje klient.

Obecnie oferuję możliwość zakupu pakietu w postaci karnetu na 3 lub 6 sesji 60-minutowych, do wykorzystania odpowiednio w ciągu 3 lub 6 miesięcy.

Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej

Moje usługi

Cennik

Terapia czaszkowo – krzyżowa

Czas wizyty 60 minut.

180zł

Terapia czaszkowo – krzyżowa

Czas wizyty 90 minut

220zł

Karnet na TCK 3 miesiące 

W skład karnetu wchodzą 3 sesje TCK po 60 minut. Karnet obowiązuje przez 3 miesiące od daty zakupu.

490zł

Karnet na TCK 6 miesiące

W skład karnetu wchodzą 6 sesje TCK po 60 minut. Karnet obowiązuje przez 6 miesiące od daty zakupu.

900zł

Opinie

„Chodzę sobie z uśmiechem i radością. Wszystko mnie cieszy, stres przed wsiadaniem na konia bardzo zbladł a jazda jest relaksem i przyjemnością bycia razem…Mam wrażenie, że nastapił jakiś przełom w mojej głowie i naszej relacji.”

„Od wielu miesięcy korzystam z doświadczeń i umiejętności piani Beaty. Terapia łagodzi, uspokaja i równoważy. Gorąco polecam”

„Zarówno terapia jak i Terapeutka godna polecenia. Watro szukać pomocy”

Kwalifikacje

Jestem certyfikowaną terapeutką terapii czaszkowo – krzyżowej w modelu biodynamicznym. Ukończyłam dwuletnie szkolenie w Europejskim Centrum Terapii we Wrocławiu – gdzie uczyłam się tej terapii w ujęciu biodynamicznym dla ludzi w oparciu o program angielskiej szkoły Craniosacral Therapy Educational Trust (CTET).

Ukończyłam także certyfikowany kurs „Mother & Baby Cranio biodynamiczna terapia czaszkowo – krzyżowa po porodzie, dla niemowląt i dzieci starszych.”

czas obecności terapia czaszkowo - krzyżowa Gliwice
czas obecności terapia czaszkowo - krzyżowa Gliwice

Moja historia – pasja tworzy mój Świat

Moją praktykę TCK zaczęłam od koni. Jestem zoofizjoterapeutą zwierząt o specjalności konie. W 2018 roku ukończyłam szkolenie terapii czaszkowo – krzyżowej na koniach w modelu biomechaniczny.
.
Terapia czaszkowo – krzyżowa ma swoje korzenie w osteopatii, jej filozofia i zasady zainspirowały mnie do dalszego rozwoju. Podjełam naukę osteopatii zwierząt w Polsce, ale niestety, po półtorarocznej nauce z powodu pandemii szkoła została zawieszona i już nie wznowiła działania. 
.
Jednak jak mówi stare chińskie przysłowie: „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” i patrząc z perspektywy czasu jestem ogromnie szczęśliwa, że tak się stało, gdyż dzięki temu otworzyła się mi droga do nauki terapii czaszkowo – krzyżowej biodynamicznej ludzi. 
.
Interesuje mnie holistyczne podejście do zdrowia, a moje zrozumienie zasad osteopatii znacząco zmieniło moje spojrzenie na zdrowie. Zainteresowania moje obejmuje psychologia ciała, anatomia emocjonalna, temat stresu i nurt mindfulness.

Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej

czas obecności terapia czaszkowo - krzyżowa Gliwice

Kontakt

Świadczę usługi dla ludzi w gabinecie – Gliwice, ul. Berbeckiego 9 (budynek – Ego Pracownia Psychologiczna)
Umówić się na sesję możesz telefonicznie 501-251-434
Kiedy pracuję, mam wyciszony telefon, jeżeli w danej chwili nie mogę odebrać telefonu, oddzwonię w wolnym momencie.  
Płatność na miejscu gotówką lub blik na telefon lub przelew dzień przed wizytą. 

 

 

Chcesz poznać jedno z badań naukowych o efektach BTCK?