Czas obecności I Beata Brzeziak I Terapie ciało i umysł I Masaż relaksacyjny
Terapia czaszkowo – krzyżowa
Holistyczne podejście terapii uwzględnia zarówno fizyczne, jak i umysłowe aspekty zdrowia, co pozwala na usunięcie zastojów i napięć oraz przywrócenie równowagi w ciele. Zachęcam do odwiedzenia mojego gabinetu w Gliwicach i skorzystania z terapii czaszkowo-krzyżowej, która może przyczynić się do poprawy jakości życia, przynosząc ulgę i równowagę fizyczną oraz emocjonalną.
Czym jest Terapia Czaszkowo – Krzyżowa (TCK)?
Terapia czaszkowo – krzyżowa to forma terapii wspomagającej ciało, którą stosuję w Gliwicach w gabinecie. Terapia czaszkowo – krzyżowa jest podejściem, które dotyka wielu poziomów doświadczeń człowieka a jednocześnie jest głęboko związana ze strukturą ciała. Z tego wynika cała siła i skuteczność terapii.
Wywodzi się z osteopatii i jest formą terapii manualnej jednak dość specyficzną, ponieważ terapeuta nie przesuwa rąk po ciele pacjenta jak w klasycznej formie masażu i nie wykonuje żadnych manipulacji. Stosowany w terapii dotyk jest bardzo delikatny, przez co terapia jest nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Stąd można ja stosować od noworodków po osoby starsze.
W biodynamicznym podejściu TCK kładzie się nacisk na pracę z podstawowymi siłami zarządzającymi naszym funkcjonowaniem, bo to w nich zawarty jest wzorzec zdrowia człowieka. Wzorzec ten przejawia się poprzez płyn mózgowo – rdzeniowy. Jego ruch, tworzący pewien charakterystyczny rytm związany jest z jego produkcją i absorpcją. Terapeuta wsłuchuje się w rytmy organizmu pacjenta i tworząc bezpieczną przestrzeń umożliwia ich powrót do naturalnego ruchu. Przywrócenie tego ruchu jest kluczowe dla powrotu do zdrowia/homeostazy.
Terapeuta pracuje na odczuwaniu tych rytmów ciała, w oparciu o system czaszkowo – krzyżowy (cranio – sakralny). Jest on związany z układem nerwowym, a przez powięź (tkankę łączną przeplatającą całe ciało) wpływa na pozostałe układy: mięśniowo – szkieletowy, żylny, limfatyczny, hormonalny, pokarmowy, oddechowy, moczowy, płciowy.
W czasie sesji poprzez ułożenie rąk w różnych miejscach – najwięcej na głowie, kości krzyżowej, stopach, tułowiu lub innej, dowolnej części ciała w zależności od potrzeb terapeuta odczuwa jakość i symetryczność tych rytmów. Informacje zawarte w jakości tych rytmów są kluczowe. Mogą one ulec zaburzeniu pod wpływem różnych czynników: depresji, stanów przemęczenia, bólu różnego pochodzenia, urazu itp. To z kolei spowoduje zmiany w funkcjach fizjologicznych na głębszych poziomach organizmu lub odwrotnie.
Tak dla przykładu: powstrzymywanie złości może manifestować się w ciele ograniczeniem ruchu przepony lub napięciem wokół splotu słonecznego, a to może prowadzi do problemów trawiennych i/lub bólu pleców. TCK jest terapią komplementarną do innych form leczenia.
Należy oczywiście mieć świadomość, że nie zastąpi ona medycyny konwencjonalnej (przyjmowania leków, operacji), ale doskonale je uzupełnia i wspomaga.
Zapraszam, przyjmuję w gabinecie w Gliwicach.
Czas obecności i przestrzeń i balans
Czy terapia czaszkowo – krzyżowa (TCK) może Ci pomóc?
Stres jest nieodłącznym elementem życia, ale możemy pracować nad sposobami radzenia sobie z nim. TCK wspiera działanie układu nerwowego, który zarządza zarówno naszym ciałem, jak i emocjami, wpływając na naszą psychikę. Badania pokazują, że osoby korzystające z terapii odczuwają pozytywne zmiany w sferach fizycznych, psychicznych i emocjonalnych, lub w ich połączeniu.
Najczęstsze WSKAZANIA do terapii TCK to:
- Problemy emocjonalne, stany lękowe, wypalenie zawodowe, trudności w nawiązywaniu kontaktów, problemy ze snem, trudności w nauce, brak koncentracji, chroniczne zmęczenie.
- Wsparcie innych form leczenia, zwłaszcza w psychologii, psychiatrii, stomatologii, pediatrii i wielu innych dziedzinach.
- Bóle głowy, migreny, problemy z zatokami, bóle kręgosłupa, bóle nieznanego pochodzenia, problemy stomatologiczne, ból stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, szumy uszne.
- Napięcia mięśniowe, szczególnie w przypadku powolnej rehabilitacji po kontuzjach.
- Urazy głowy po wypadkach, upadkach z konia, schodów i innych zdarzeniach.
- Depresja poporodowa, urazy okołoporodowe matki i dziecka, problemy z zajściem w ciążę.
- Nadpobudliwość u dzieci…To tylko niektóre przykłady zastosowań terapii czaszkowo-krzyżowej.
co może
Korzyści z Terapii Czaszkowo- Krzyżowej
Harmonia Układu Nerwowego
Terapia wspomaga subtelną regulację układu nerwowego, co zwiększa odporność na stres i pozwala na bardziej adaptacyjne reakcje na wyzwania.
Łagodzenie napięć fizycznych
Biodynamiczna TCK skutecznie pomaga w redukcji fizycznych napięć, które często pojawiają się w wyniku traumy, przynosząc ulgę i poprawę komfortu.
Wspomaganie naturalnych mechanizmów regulacyjnych
Stymulacja układu nerwowego oraz uwalnianie napięć wspierają naturalne mechanizmy samoregulacyjne organizmu, pomagając w przywróceniu równowagi. Pozwala na przetworzenie traumy na poziomie fizycznym i emocjonalnym.
Podniesienie jakości życia
Regularne sesje TCK mogą znacząco podnieść jakość życia, zmniejszając objawy stresu i traumy oraz poprawiając zdolność do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami
Przeciwskazania do TCK
Terapia czaszkowo-krzyżowa nie jest terapią pierwszej pomocy. W związku z tym zaleca się wstrzymanie od jej stosowania w następujących przypadkach:
- Ostre stany wymagające pilnej interwencji medycznej: Na przykład w sytuacjach, które wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia.
- Nagłe przypadki: Takie jak złamania, skręcenia, zwichnięcia oraz krwotoki.
- Stan po zażyciu substancji: Terapia nie powinna być stosowana u osób pod wpływem narkotyków, alkoholu, leków psychotropowych lub w przypadkach zaburzeń świadomości.
Jak przebiega wizyta?
Masz do wyboru dwie opcje: sesję trwającą 60 minut lub 90 minut. Warto wybrać dłuższą sesję na pierwszą wizytę, aby dokładnie omówić Twoje potrzeby, wykonać sesję manualną, a na koniec zapewnić chwilę relaksu i odpoczynku.
Czasami ciało i umysł potrzebują dodatkowego czasu na regenerację po zakończonej wizycie. Dlatego zalecam zaplanowanie dodatkowego czasu na odpoczynek, na przykład w poczekalni, samochodzie lub na świeżym powietrzu. Możesz również przyjechać z kierowcą, aby nie martwić się o powrót do domu.
Podczas sesji możesz zdecydować, czy chcesz leżeć na stole w wygodnej pozycji, czy też preferujesz terapię w pozycji siedzącej. Sesja odbywa się w pełnym ubraniu, a dla Twojego komfortu proszę o zdjęcie butów, dużej biżuterii, okularów i paska od spodni.
Ilość i częstotliwość sesji
Zawsze należy pamiętać o osteopatycznym podejściu, że „to zależy”. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb człowieka i jego otoczenia oraz od konkretnego problemu, z którym się zmaga.
W kwestii ilości sesji: u jednych osób efekty są widoczne już po jednej terapii, u innych dopiero po kilku sesjach. Klient decyduje, ile razy czuje potrzebę powtórzenia terapii, choć po pierwszej sesji mogę zasugerować odpowiednią ilość.
Jeśli chodzi o częstotliwość sesji: w niektórych przypadkach najlepiej jest zrobić kilka sesji w odstępach tygodniowych lub dwutygodniowych, w innych raz na miesiąc, a jeszcze w innych raz na pół roku. Ostateczną decyzję podejmuje klient.
Obecnie oferuję możliwość zakupu pakietu w postaci karnetu na 3 lub 6 sesji 60-minutowych, do wykorzystania odpowiednio w ciągu 3 lub 6 miesięcy.
Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej
Opinie
Kwalifikacje
Jestem certyfikowaną terapeutką terapii czaszkowo – krzyżowej w modelu biodynamicznym. Ukończyłam dwuletnie szkolenie w Europejskim Centrum Terapii we Wrocławiu – gdzie uczyłam się tej terapii w ujęciu biodynamicznym dla ludzi w oparciu o program angielskiej szkoły Craniosacral Therapy Educational Trust (CTET).
Ukończyłam także certyfikowany kurs „Mother & Baby Cranio biodynamiczna terapia czaszkowo – krzyżowa po porodzie, dla niemowląt i dzieci starszych.”
Moja historia – pasja tworzy mój Świat
Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej
Kontakt – gdzie mnie znajdziesz?
Świadczę usługi dla ludzi w gabinecie:
Gliwice – Łabędy, ul. Przyszowicka 141 (budynek – Kolektyw – Przestrzeń dla ciała, umysłu i duszy). Parking, ok 300 metrów przystanek autobusowy „Łabędy Osiedle” linie 32, 71, 126, 197.
Umówić się na sesję możesz telefonicznie/sms 501-251-434 lub przez aplikację booksy (przycisk REZERWUJ na górze strony). Zawsze przed rezerwacją zapoznaj się z przeciwskazaniami, są podane na podstronach każdej usługi.
Kiedy pracuję, mam wyciszony telefon, jeżeli w danej chwili nie mogę odebrać telefonu, wyślij sms z zapytaniem. Oddzwonię/odpiszę w wolnym momencie.
Płatność na miejscu gotówką lub blik na telefon lub przelew dzień przed wizytą.
Aktualne wszystkie ceny znajdziesz w zakładce Cennik.