Czym jest Terapia czaszkowo - krzyżowa?
Terapia czaszkowo – krzyżowa to forma terapii wspomagającej ciało, którą stosuję w Gliwicach w gabinecie. Terapia czaszkowo – krzyżowa jest podejściem, które dotyka wielu poziomów doświadczeń człowieka a jednocześnie jest głęboko związana ze strukturą ciała. Z tego wynika cała siła i skuteczność terapii.
Wywodzi się z osteopatii i jest formą terapii manualnej jednak dość specyficzną, ponieważ terapeuta nie przesuwa rąk po ciele pacjenta jak w klasycznej formie masażu i nie wykonuje żadnych manipulacji. Stosowany w terapii dotyk jest bardzo delikatny, przez co terapia jest nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Stąd można ja stosować od noworodków po osoby starsze.
W biodynamicznym podejściu TCK kładzie się nacisk na pracę z podstawowymi siłami zarządzającymi naszym funkcjonowaniem, bo to w nich zawarty jest wzorzec zdrowia człowieka. Wzorzec ten przejawia się w poprzez płyn mózgowo – rdzeniowy. Jego ruch, tworzący pewien charakterystyczny rytm związany jest z jego produkcją i absorpcją. Terapeuta wsłuchuje się w rytmy organizmu pacjenta i tworząc bezpieczną przestrzeń umożliwia ich powrót do naturalnego ruchu. Przywrócenie tego ruchu jest kluczowe dla powrotu do zdrowia/homeostazy.
Terapeuta pracuje na odczuwaniu tych rytmów ciała, w oparciu o system czaszkowo – krzyżowy (cranio – sakralny). Jest on związany z układem nerwowym, a przez powięź (tkankę łączną przeplatającą całe ciało) wpływa na pozostałe układy: mięśniowo – szkieletowy, żylny, limfatyczny, hormonalny, pokarmowy, oddechowy, moczowy, płciowy.
W czasie sesji poprzez ułożenie rąk w różnych miejscach – najwięcej na głowie, kości krzyżowej, stopach, tułowiu lub innej, dowolnej części ciała w zależności od potrzeb terapeuta odczuwa jakość i symetryczność tych rytmów. Z nimi pracuje poprzez różne techniki np. zaciszenie. Informacje zawarte w jakości tych rytmów są kluczowe. Mogą one ulec zaburzeniu pod wpływem różnych czynników: depresji, stanów przemęczenia, bólu różnego pochodzenia, urazu itp. To z kolei spowoduje zmiany w funkcjach fizjologicznych na głębszych poziomach organizmu lub odwrotnie.
Tak dla przykładu: powstrzymywanie złości może manifestować się w ciele ograniczeniem ruchu przepony lub napięciem wokół splotu słonecznego, a to może prowadzi do problemów trawiennych i/lub bólu pleców. TCK jest terapią komplementarną do innych form leczenia.
Należy oczywiście mieć świadomość, że nie zastąpi ona medycyny konwencjonalnej (przyjmowania leków, operacji), ale doskonale je uzupełnia i wspomaga.
Zapraszam, przyjmuję w gabinecie w Gliwicach.
Wskazania do terapii TCK
Twój zdrowy rozsądek – czy terapia może Ci pomóc?
Nie da się stresu odizolować od życia. Jednak można pracować nad tym jak sobie z nim radzić w życiu. TCK to mówiąc najprościej wsparcie dla działania układu nerwowego, który to zawiaduje wszystkim – i twoim ciałem i twoimi emocjami więc i psychiką. Według badań pacjenci odczuwają pozytywne zmiany w strefach fizycznych, psychicznych i emocjonalnych lub w ich połączeniu.
Stąd też najczęstsze wskazania do terapii TCK to:
– problemy z emocjami, stany lekowe, wypalenie zawodowe, problemy z socjalizacją (nawiązywaniem kontaktów), problem ze snem, trudność w nauce, brak koncentracji, chroniczne zmęczenie, – wsparcie innych form leczenia a szczególnie: psychologii, psychiatrii, stomatologii, pediatrii i wielu innych, – bóle głowy, migreny, problemy z zatokami, bóle kręgosłupa, bóle nieznanego pochodzenia problemy stomatologiczne, ból stawu skroniowo – żuchwowego, bruksizm, aparaty ortodontyczne, szumy uszne, – napięcia mięśniowe (jeśli zmagasz się z rehabilitacja po kontuzji i proces gojenia się „ślimaczy”), – jeśli jesteś po wypadku (urazy głowy), upadku z konia, schodów itp., – jesteś po porodzie, depresja poporodowa, urazy okołoporodowe mamy i dziecka, problem z zajściem w ciążę, – nadpobudliwość dzieci.To tylko przykłady.
Przeciwskazania do terapii TCK
TCK nie jest terapią pierwszej pomocy. Dlatego oczywistym jest wstrzymanie się od terapii:
– w stanach ostrych wymagających szybkiej interwencji lekarza (pogotowie), – w nagłych sytuacjach np. złamania, skręcenia, zwichnięcia, krwotokach, – osobom pod wpływem narkotyków, alkoholu, po lekach psychotropowych, przy zaburzeniu świadomości.
Jak wygląda wizyta?
Czas wizyty to godzina, jednak pierwsza może trwać 15 minut dłużej. Osoby mogące się położyć leżą w wygodnej dla siebie pozycji na stole, jeśli nie to terapię prowadzę na siedząco. Cała sesja odbywa się w ubraniu. Aby było pacjentowi wygodniej proszę jedynie o zdjęcie butów, sporych rozmiarów biżuterii i okularów oraz paska od spodni.
Po terapii rozsądnie jest pozostawić sobie trochę czasu dla siebie. Pacjent może odczuć potrzebę odpoczynku. Więc zawsze proszę o zabezpieczenie sobie czasu na posiedzenie jeszcze chwilę w poczekalni, samochodzie lub najlepiej na ławeczce na powietrzu.
Częstotliwość terapii
Aby być szczerą, musi wybrzmieć osteopatyczne stwierdzenie TO ZALEŻY. Wszystko zależy od człowieka jako jednostki z całym jego środowiskiem zewnętrznym jaki go otacza oraz przypadku problemu z jakim się mierzy.
W kwestii ilości sesji – U jednych osób efekty są widoczne już po jednej terapii, u innych dopiero po kilku sesjach. Dzieci często reagują szybciej niż dorosłe osoby.
Zawsze to jednak klient decyduje ile razy czuje potrzebę powtórzenia terapii. Ja ze swojej strony po pierwszej terapii mogę podpowiedzieć ewentualna potrzebną ilość.
W kwestii częstotliwości – w jednych przypadkach lepiej zrobić kilka sesji w tygodniowych lub dwutygodniowych odstępach, w innych raz na miesiąc a jeszcze w innych raz na pół roku. Tu znów zawsze ostateczną decyzje podejmuje pacjent.
Zadzwoń 501 251 434 i umów się na sesję terapii czaszkowo - krzyżowej
Kwalifikacje
Ukończyłam dwuletnie szkolenie w Europejskim Centrum Terapii we Wrocławiu – gdzie uczyłam się tej terapii w ujęciu biodynamicznym dla ludzi w oparciu o program angielskiej szkoły Craniosacral Therapy Educational Trust.
