Magnetoterapia - działanie Pulsacyjnym Polem Magnetycznym Niskich Częstotliwości

Magnetoterapia to jeden ze sposobów fizjoterapii i rehabilitacji konia.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto – zostań ze mną.

Chciałabym Ci rozjaśnić jak działa pole magnetyczne na konia, ba jak działa na każdego, kto znajdzie się w zasięgu terapeutycznego działania PPMNCz. Poznając coraz bardziej możliwości tej formy terapii, zrozumiałam jak ważny to jest element układanki: zachować zdrowie i sprawność na długo.

Magnetoterapia jest innowacyjną formą medycyny fizykalnej. W medycynie ludzkiej jest procedurą medyczną i znajduje się w katalogu świadczeń refundowanych przez NFZ. Magnetoterapia z powodzeniem pomaga ludziom, więc również znalazła zastosowanie w leczeniu zwierząt.

LECZENIE MAGNESEM sięga czasów starożytnych. Stąd pochodzą pierwsze wzmianki o pozytywnym działaniu siły magnesu na ludzi. Wykorzystanie magnetoterapii w leczeniu różnych dolegliwości były znane już w Chinach 4500 lat p.n.e. Przez stulecia nad działaniem magnetoterapii pracowali Paracelsus, M. Faradaj, J.C. Maxwell. Rónież Zygmunt Freud, Albert Einstein i Heisenberg. Jednak żaden z nich nie umiał wyjaśnić procesu biologicznego zachodzącego w organizmie pod wpływem magnetoterapii. Wiedzieli że leczy, ale nie wiedzieli w jaki sposób?

Przełom XX i XIX wieku to również przełom w poznaniu tej dziedziny. Dziś magnetoterapia, przebadana została do podszewki i jednoznacznie została potwierdzona jej skuteczność. Dzięki rozwojowi nauki, magnetoterapia wykorzystuje indukcję zmiennych pól magnetycznych o niskich częstotliwościach. O wielu wyników badań i zastosowaniu na ludziach można przeczytać na stronie Biomag. Warto się pochwalić, poza Japonią czy Stanami również Polska wiedzie prym w badaniach nad zastosowaniem magnetoterapii m.in. prof. dr. Jan Dobrogowski czy prof. dr. Aleksander Sieroń.

Leczenie Pulsacyjnym Polem Magnetycznym Niskich Częstotliwości - potwierdzone w licznych badaniach klinicznych

Jak to działa ?

Ludzkie czy zwierzęce ciało jest podatne na działanie pola magnetycznego. Aby łatwiej było Ci to zrozumieć musisz zajrzeć do wnętrza ciała.

 

Uruchom wyobraźnie !!!

 

Na poziomie komórek, jonów i elektronów zobaczysz w jaki sposób pole magnetyczne wpływa na procesy fizjologiczne. Działanie pola magnetycznego opiera się na kilku mechanizmach, które to warunkują efekty lecznicze magnetoterapii.

Jak to działa?

Tak jak ludzie zwierzęta potrzebują PPMNCz 3D w regeneracji organizmu, minimalizowaniu stresu czy stymulacji procesów życiowych, co jest szczególne w przypadku zwierząt sportowych.

Pierwsze dwa najważniejsze mechanizmy to:

– Mechanizm związany z magnetycznymi właściwościami pierwiastków, które budują ciało – żelazo, miedź, kobalt, chrom, nikiel. Dzielimy je na diamagnetyki czyli rozpraszające pole magnetyczne i paramagnetyki. Te dla odmiany skupiają linie pola magnetycznego. Pod wpływem działania PPMNCz pierwiastki te zmieniają swoje położenia.

– Mechanizm oddziaływujący na ładunki elektryczne w komórce. Pole magnetyczne wprowadza jony w ruch.

Na wskutek obu tych mechanizmów zachodzą zmiany w komórkach mające wpływ na prawidłowość funkcjonowania organizmu. Ruch jonów w błonie komórkowej wywoływany przez pole magnetyczne poprawia przypuszczalność samej błony. Rozluźniona błona komórkowa pozwala na sprawniejszy transport substancji odżywczych do komórki i szkodliwych produktów przemiany materii z komórki. Jest to przecież jeden z najważniejszych procesów życiowych – proces przemiany materii.

Rozluźnienie błony komórkowej usprawnia funkcjonowanie komórek i stymuluje wydalanie z organizmu kwaśnych produktów przemiany materii odpowiedzialnych za ból oraz przewlekłe stany zapalane.

Sprawniejszy metabolizm to jedna z zalet działania magnetoterapii. Na samym tym efekcie lub w połączeniu z innymi efektami magnetoterapii opiera się skuteczność leczenia wielu schorzeń. Lepszy metabolizm to warunek dla uzyskania dwóch ważnych efektów leczniczych czyli efektu przeciwobrzękowego (lepsza wchłanialność) – wszelkiego typu opuchlizny, opoje) i detoksykacyjnego czyli sprawnego oczyszczania komórek. Bez prawidłowej detoksykacji nie ma sprawnych mięśni, regeneracji itd.

W ten sposób możemy na przykład wspomóc naszego konia w regeneracji mięśni po wysiłku (intensywny trening, zawody) jak również przy konkretnych, miejscowych schorzeniach.

Kolejny efekt leczniczy magnetoterapii to efekt przeciwbólowy (analgetyczny). Oparty jest na wcześniej opisanym mechanizmie przepuszczalności błony komórkowej przez co oczyszcza się tkanka z toksycznych substancji oraz na kolejnych:

– Mechanizm działania pola magnetycznego na ładunki elektryczne. Wpływając na ładunki elektryczne uruchamia się sygnał, który wędruje przez nerwy do rdzenia kręgowego i do mózgu blokując sygnały bólowe.

– Mechanizm, gdzie pole magnetyczne stymuluje produkcję endorfiny – hormonu szczęścia czyli naturalnej substancji blokującej ból.

Te trzy mechanizmy stawiają magnetoterapie jako jeden z najsilniejszych środków przeciwbólowych. Jest naturalną energią zamiast tabletki. Przy czym nie obciąża żołądka, wątroby. W odróżnieniu od lekarstw, terapia zmiennym polem magnetycznym nie uzależnia, nie jest nawykowa i co najważniejsze – służy nie tylko do leczenia następstw chorób, ale także do ich zapobiegania. Końskie plecy, zwyrodnienia stawów to są priorytety do tego zastosowania.

– Mechanizm wazodylatacji. Kolejna ważna właściwość pola magnetycznego to wpływ na układ krwionośny. Szczególnie na naczynia krwionośnie oraz przepływ samej krwi. Krew jak i inne płyny reagują silnie na pole magnetyczne. Spada jej gęstość i lepkość. Hemoglobina zawiera żelazo, więc czerwone krwinki ustawiają się wzdłuż linii pola, łącza się w krótki łańcuch a przez to płyną środkiem naczynia poprawiając przepływ krwi. Namagnetyzowane krwinki lepiej wiążą tlen co wpływa na lepsze utlenienie komórek. Pole magnetyczne reguluje również napięcie mięśniowe naczyń poszerzając je i ułatwiają przepływ tlenu i substancji odżywczych. Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego to warunek prawidłowego funkcjonowania narządów organizmu. Magnetoterapia nie udrożni już przytkanych żył, ale pomoże w rozszerzeniu się obocznych.

Dopełnieniem leczniczych właściwości pola magnetycznego jest efekt regeneracyjny. Efekt bezcenny w przypadku gojenia ran i urazów. (Trudno gojące się rany w newralgicznych miejscach). Efekt ten opiera się na następujących mechanizmach.

– Mechanizm przekształcania fibrocytów w fibroblasty (czyli nieaktywnych komórek tkanki łącznej w aktywne). Towarzyszy temu wtórne pobudzenie syntezy kolagenu oraz stymulacja procesu odbudowy naskórka.

– Mechanizm działania pola magnetycznego powodujący indukcję na powierzchni kości ładunków elektrycznych co powoduje przyspieszenie syntezy DNA i produkcję nowych osteoblastów – komórek kościotwórczych.

Magnetoterapia ogromnie pomaga przy złamaniach, pęknięciach kości. Przyspiesza zrost.

– Mechanizm powstawania i dojrzewania erytrocytów – czerwonych krwinek. Wraz z ogólną poprawą ukrwienia w okolicy uszkodzonych tkanek następuje poprawa i przyspieszenie regeneracji.

Magnetoterapia jest korzystna dla utrzymania aparatu ruchu konia w dobrej formie, może wspomóc prowadzone leczenie oraz usprawni proces regeneracji po kontuzji.

Zwróćmy uwagę na fakt, że magnetoterapia jest bezinwazyjną metodą leczenia i została przez Światową Organizację Zdrowia uznana za terapię w pełni bezpieczną. Oczywiście jest kilka przeciwskazań do jej wykonania. (Przeciwskazania są w zakładce Magnetoterapia).

Nie zaleca się stosowania magnetoterapii w pierwszych 3-5 dniach od uszkodzenia tj. w fazie ostrego zapalenia. Właśnie z powodu wzmożonego ukrwienia może spowodować nasilenie stanu zapalnego w tak wczesnej fazie.

Pole magnetyczne o przeznaczeniu terapeutycznym działa na wszystkie tkanki. Przenika cały organizm dochodząc do każdej komórki mięśnia, kości itd. Poddane zabiegom pulsacyjnego pola magnetycznego tkanki są wydolniejsze energetycznie, szybciej się goją i regenerują. Zabiegi są nieinwazyjne, bezbolesne. Zwierzęta je dobrze tolerują. 

Wszelkie dysfunkcje aparatu ruchu u konia to kłopot. Wiążę się to z przerwą w treningach a kończąc na przymusowym areszcie boksowym.

Jest to metoda, która nie obciąża organizm. Magnetyzm to żywa, naturalna energia, niezbędna dla prawidłowych procesów przebiegających w organizmie. Wpływając na odnowienie naruszonego pola magnetycznego, magnetoterapia pobudza naturalną regenerację uszkodzonej części tkanki. Dodatkowo, obok miejscowego działania na tkankę, uaktywnia szereg systemów obronnych organizmu (m.in. immunologiczny).

W odróżnieniu od lekarstw, terapia zmiennym polem magnetycznym nie uzależnia, nie jest nawykowa i co najważniejsze – służy nie tylko do leczenia następstw chorób, ale także do ich zapobiegania.

Aplikator zakładam na konia jak czaprak lub mocuję na nodze albo szyi. Jeżeli nie da się zamocować to po prostu przykładam do konkretnego miejsca. Włączam generator pola magnetycznego. Często się zdarza, że koń podczas zabiegu zasypia.

Dlaczego warto stosować magnetoterapię u koni? U ludzi stosuje się magnetoterapie na ponad 100 schorzeń, a u koni możemy zadziałać na…

– spowolnić zmiany związane z degeneracją, zwyrodnieniami i starzeniem się (Czy Twój koń boryka się ze zwyrodnieniami stawów ?),

– wzmocnić syntezę kolagenu w skórze, stawach i kręgosłupie, regenerować układ kostny, mięśniowy, poprawiać pracę stawów, pomóc w regeneracji zerwanych więzadeł czy ścięgien,

– poprawić ukrwienie całego ciała,

– działać przeciwbólowo, eliminować bóle przewlekłe, łagodzić stany zapalne w obrębie całego ciała,

– wzmacniać układ immunologiczny,

– poprawiać przemianę materii w komórkach i tkankach, zapobiegać zaleganiu krwi w żyłach,

– uruchomić mechanizmy odnowy biologicznej już na poziomie komórkowym,

– przyspieszać naturalne mechanizmy regeneracji w obrębie całego ciała,

– powodować głębokie utlenienie tkanek, detoksykację i regenerację komórek mięśniowych, kości, stawów, organów wewnętrznych i skóry,

– wyrównać deficyt energetyczny u zwierząt z brakiem energii (ustawicznym uczuciem zmęczenia),

– poprawić funkcjonowanie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,

– przywracać prawidłową funkcję komórek nerwowych.