Nachrapniki…

 

 

JEŻELI SZUKASZ ODPOWIEDZI:

– dlaczego twój koń rzuca głową podczas jazdy,
– niechętnie daje założyć sobie ogłowie,
– w czasie jazdy nerwowo przygryza wędzidło, wystawia język itp..

Przeczytaj poniższy tekst. Będzie przydługawo, ALE pomoże w zrozumieniu pewnych zachowań koni.

 

Cała głowa konia to ogromna ilość struktur anatomicznych. Umiejscowienie nerwów czaszkowych. Żeby opisać jak istotne są dla organizmu trzeba by z tygodnia. Co bardziej zainteresowanych tematem odsyłam do książek anatomicznych.

 

Jest nerw jeden szczególny: NCV czyli trójdzielny. W samej czaszce jest to najbardziej rozbudowany nerw. Składa się z n. ocznego, n. szczękowego i n. żuchwowego. Faktycznie obejmuje całą głowę. Jako główny nerw czuciowy będzie wrażliwy na dotyk (ucisk?)….

W tym miejscu warto się zastanowić czy poprzez za mocno zapinany nachrapnik, za ciasne paski za potylicą można spowodować jego podrażnienie? Oczywiście że tak, po czasie takiego traktowania nerw wpada w nerwoból i mamy SYNDROM HEAD SHAKING.

Oczywiście koń może nabawić się tego syndromu z kilku innych przyczyn jak problem z zębami, uderzeniem w głowę, alergii czy dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych. Jednak za ciasne ogłowie i nachrapnik może być również przyczyną jego powstania.

W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele badań związanych z wpływem ogłowia i nachrapnika. Badano wpływ na powięź i nerwy czaszkowe konia. Analizowano ten wpływ pod kontem wywoływania dyskomfortu i wysokości poziomu stresu.

To co nas interesuje z wyników tego badania jest fakt, że umiejscowienie nachrapnika jak i sposób jego zapięcia poprzez POWIEŹ WPŁYWA OGROMNIE NA KONIA.

Im ciaśniej tym bardziej negatywne skutki objawiały się u konia. Dotyczy to nie tylko nachrapnika, ale też wpływu pozostałych pasków.

Od kilkunastu lat na badania dotyczące POWIĘZI wydano ogromne pieniądze. To co udało się odkryć rzuca światło na wiele wcześniej niewytłumaczalnych sytuacji.

Obecnie wiemy już, że istnieją TAŚMY POWIĘZIOWE np. jedna z taśm łączy potylicę ze stawem skokowym. Łaaał, od początku do końca konia.

Naukowcy dowiedli również, że na każde wrzecionko nerwowo-mięśniowe przypada ok. 6 receptorów w otaczającej go powięzi. System nerwowy dokładnie słucha sygnałów idących z powięzi. Jeśli na POTYLICY zacznie bodźcować sygnał bólowy reakcji można się spodziewać nawet w STAWIE SKOKOWYM.

Bardziej naukowo: CAŁOŚĆ OGŁOWIA ODGRYWA WAŻNĄ ROLĘ W DYNAMICE PRACY UKŁADU NERWOWO-POWIĘZIOWEGO GŁOWY KONIA, A TO DALEJ WPŁYWA NA PRACĘ CAŁEGO UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO.

W 2016 (tak niedawno!!!) roku zostały opublikowane wyniki badań analizy 750 koni biorących udział w zawodach krajowych i międzynarodowych w Wielkiej Brytanii, Belgii i Irlandii. Analizie poddano sposób dopasowania ogłowia a wzrost parametrów: tętna i temperatury konia.

Parametrem badania było:
– z nachrapnikiem zapiętym na tzw. dwa palce,
– z nachrapnikiem zapiętym na tzw. jeden palec,
– z nachrapnikiem zapiętym tak, że nie dało się włożyć pod niego palca,
– bez zapiętego nachrapnika.

Wynik im mocniej zapięty nachrapnik tym mocniej rosło tętno i temperatura, a to wzmagało nerwowość konia.

Czy koń nerwowy jest łatwy / miły / przyjemny do jazdy? A co z osiągnięciem jego rozluźnienia potrzebnego do nauki nowych elementów?

Jakiś czas temu już jedno z europejskich krajów wprowadziło przed zawodami obowiązek sprawdzania poziomu zapięcia nachrapnika. Wykonuje go sędzia specjalnym urządzeniem mierniczym.

To wskazuje jak istotne okazały się przytoczone badania. Badań jest pewnie więcej i zapewne nie do wszystkich dotarłam.

Ważne jest, że zaczyna się o tym mówić. Teraz tylko dobrze jest zacząć stosować. A przynajmniej próbować zmiany.

Całkowita rezygnacja z samego nachrapnika nie musi być dobrym rozwiązanie dla konia, który był w nim jeżdżony całe życie. Warto przeanalizować sam sposób zapięcia jak i konstrukcję ogłowia czy materiału z którego jest zrobione. Z czasem może się okazać, że poluzowanie pasków bądź zmiana ogłowia spowoduje zmianę zachowania konia oraz zmianę jakości jazdy.

Tu oczywiście należy pamiętać, że na zachowanie konia będzie mieć wpływ wiele innych czynników. Jednak krążąc blisko głowy w pierwszej kolejności dobrze było by się skupić nad własną ręką. Sposób działania wodzami jest niezmiernie istotny.

W myśl dobrostanu konia i kwintesencji jeździectwa, jaką winno być partnerstwo w tym sporcie warto przynajmniej próbować zmian.

Warto więcej czasu poświęcać na nabywaniu własnych umiejętności, niż przyspieszać efekt patentami, które z czasem mogą wywoływać gorsze i kosztowniejsze w skutkach sytuacje. Jak choroby czy kontuzje.

————————————————————————

W SKRÓCIE:

🌿 Badania naukowe udowodniły negatywny wpływ ciasno zapinanego nachrapnika i ciasnego ogłowia na zachowanie konia. W efekcie z czasem wywołują problemy treningowe lub chorobowe.

🌿 Jeśli twój koń boryka się z SYNDROMEM HEAD SHAKING, zapraszam do kontaktu. Jedną z metod rehabilitacji jest terapia czaszkowo-krzyżowa, którą wykonuję.

ZAPRASZAM Beata