Plan rehabilitacji konia ….

 

Moje dzisiejsze przemyślenia są związane z procesem rehabilitacyjnym. Taka sytuacja może przydarzyć się w każdej chwili. Mamy kontuzję, odbyła się wizyta weterynarza, odwiedza nas fizjoterapeuta. Mamy zalecone postępowanie z koniem. Jak to ogarnąć? 

Kiedyś przeczytałam gdzieś, że CEL TO MARZENIE Z DATĄ. Jeszcze gdzieś indziej przeczytałam, że to co zapisujemy jest nam:

A) łatwiej zrealizować, 

B) łatwiej zapamiętać. 

Dlatego też masz pod koniec wpisu przycisk do pobrania PDF-a. Wydrukuj dla siebie notes. Możesz go zbindować lub zszyć zszywkami. Zapisuj w nim co robisz z koniem. Będziesz widzieć postępy, ile czasu zajmuje ci dane ćwiczenie, ile zrobiłaś powtórek. Same istotne rzeczy.  Ale do tego jeszcze wrócę. Po kolei.

Rehabilitacja – co przez to rozumieć?

Proces rehabilitacji to dążenie do przywrócenia jak najbardziej prawidłowej formy ruchu i funkcji uszkodzonej struktury. U koni największy problem polega na wyizolowaniu jednego ruchu – aktywacji pojedynczego mięśnia czy stawu. Dlatego do konia podchodzi się z szerszym spojrzeniem. Często trzeba kilku wskazówek do jednego ćwiczenia, aby wykonać prawidłowy układ ruchu.

Każdy plan rehabilitacji będzie inny w zależności od rodzaju urazu, wieku tego urazu, przeprowadzonego leczenia lub operacji oraz tego, czy dotyczy to jednej czy wielu struktur. Każda struktura ma inną skalę czasową na gojenie – z więzadłami leczącymi się najdłużej, po kościach, ścięgnach i mięśniach.

Co jest pocieszające? To, że w obecnych czasach naprawdę dużo jesteśmy w stanie zrehabilitować.?

Dla każdego procesu rehabilitacji plan jest kluczowy. Zwykle taki protokół po urazie / operacji obejmuje 5-6 dni w tygodniu ćwiczeń dla konia, często przez kilka miesięcy. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać planu, jeśli to możliwe co do punktu! Ile ćwiczeń, zabiegów fizjoterapeutycznych, w jakim odstępie czasu itd….Cały plan postępowania warto sobie rozpisać.

Co jeszcze warto zapisać? Wyniki. Jakie są efekty. Czy zauważasz postęp czy stagnację albo co gorsze pogorszenie sytuacji. Wtedy nic Ci nie umknie. Dużo łatwiej będzie modyfikować plan do postępów.

ćwiczenia dla konia

Działaj!

Teraz wracam do załącznika do pobrania. Zawiera on PDF do wydruku i zabrania na stajnię – „Notatnik Planu Rehabilitacji”. Dla rozpisania twoich działań na 3 miesiące. W środku znajdziesz 3 kartki z miejscem do wpisania dat na poszczególne dni miesiąca. Ponieważ wpisujesz je sama, możesz zacząć od obojętnie którego dnia roku (starczy na 3 miesiące). Kolejna kartka jest dla rozpisania co robisz w poszczególne dni tygodnia – na 12 tygodni. Jest też kartka z terminami wizyt weterynarza, zoofizjoterapeuty czy kowala itd.

Wydrukuj, może nasuną Ci się jeszcze jakieś potrzebne elementy? Daj mi znać mailem. Projekt będzie ewaluował.

Jak wartościowo wykorzystać Notatnik? 

Na chwilę obecną zaprojektowałam 3 wzory stron. Tak jak pisałam wcześniej, projekt mam nadzieje będzie się rozwijał. Możesz mi w tym pomóc! Może kiedy Ty będziesz realizować Plan Rehabilitacji własnego konia pojawi się ciekawe rozwiązanie, coś na co warto byłoby zwrócić uwagę. Pomożesz w ten sposób innym a ja to zrealizuję graficznie. Wiadomo przecież, że milej jest notować na ładnej kartce niż pustej. 

wzór 1

Tutaj, w każdym kwadraciku możesz wpisać daty dni miesiąca. Dzięki temu, że uzupełniasz je sama możesz zacząć w dowolnym czasie. Możesz też zaznaczyć dni wizyt w stajni. W PDF-ie ta strona jest powtórzona 3 razy. Starczy więc na 3 miesiące.

wzór 2

Ta strona pozwala rozpisać co robisz w poszczególne dni tygodnia. Ćwiczeń może być sporo bo możesz stępować z koniem w ręku, wtedy ważne ile minut każdego dnia. A może już możesz dołożyć jazdę, ćwiczyć z drągami. Wariacji ćwiczeń jest mnóstwo. Po lewej piszesz co robisz a po prawej zaznaczasz w który dzień tygodnia. Częstotliwość ma ogromne znaczenie!!!

wzór 3

Tutaj zapisać możesz wizyty weterynarza, fizjoterapeuty, kowala itd. Możesz też wpisać opis ćwiczenia. Ważne jest przecież, aby wykonywać je poprawnie! 

Pamiętaj to jest naukowo potwierdzone. Łatwiej realizujesz swój cel jeśli go zapiszesz.  

Tworząc rozpiskę tego co robisz z koniem w trakcje jego rehabilitacji będziesz mieć pełny obraz i większą kontrolę nad tym co się dzieje z koniem. Nie zapomnisz o ćwiczeniu. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak stresujący jest czas powrotu konia po kontuzji. Jak bardzo chcemy aby to był JUŻ. Ale tak się niestety nie da. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo czasami jeśli pójdziemy za mocno do przodu w zbyt krótkim czasie może się okazać, że to cofnie konia do początku drogi. Notując etapy pracy z koniem będzie Ci łatwiej znieść ten czas!

po co masowac