Plan rehabilitacji konia ….

 

Moje dzisiejsze przemyślenia są związane z procesem rehabilitacyjnym. Taka sytuacja może przydarzyć się w każdej chwili. Mamy kontuzję, odbyła się wizyta lekarza weterynarii, odwiedza nas fizjoterapeuta. Mamy zalecone postępowanie z koniem. Jak to ogarnąć? 

Kiedyś przeczytałam gdzieś, że CEL TO MARZENIE Z DATĄ. Jeszcze gdzieś indziej przeczytałam, że to co zapisujemy jest nam:

A) łatwiej zrealizować, 

B) łatwiej zapamiętać. 

Dlatego też stworzyłam mój autorski projekt Workbbok-a. Pomoże Ci zapanować nad tym procesem. Zapisując w nim co robisz z koniem, będziesz widzieć postępy, ile czasu zajmuje ci dane ćwiczenie, ile zrobiłaś powtórek. Same istotne rzeczy.  Ale do tego jeszcze wrócę. Po kolei.

Rehabilitacja – co przez to rozumieć?

Proces rehabilitacji to dążenie do przywrócenia jak najbardziej prawidłowej formy ruchu i funkcji uszkodzonej struktury. U koni największy problem polega na wyizolowaniu jednego ruchu – aktywacji pojedynczego mięśnia czy stawu. Dlatego do konia podchodzi się z szerszym spojrzeniem. Często trzeba kilku wskazówek do jednego ćwiczenia, aby wykonać prawidłowy układ ruchu.

Każdy plan rehabilitacji będzie inny w zależności od rodzaju urazu, wieku tego urazu, przeprowadzonego leczenia lub operacji oraz tego, czy dotyczy to jednej czy wielu struktur. Każda struktura ma inną skalę czasową na gojenie – z więzadłami leczącymi się najdłużej, po kościach, ścięgnach i mięśniach.

Co jest pocieszające? To, że w obecnych czasach naprawdę dużo jesteśmy w stanie zrehabilitować.

Dla każdego procesu rehabilitacji plan jest kluczowy. Zwykle taki protokół po urazie / operacji obejmuje 5-6 dni w tygodniu ćwiczeń dla konia, często przez kilka miesięcy. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać planu, jeśli to możliwe co do punktu! Ile ćwiczeń, zabiegów fizjoterapeutycznych, w jakim odstępie czasu itd.….Cały plan postępowania warto sobie rozpisać.

Co jeszcze warto zapisać? Wyniki. Jakie są efekty. Czy zauważasz postęp czy stagnację albo co gorsze pogorszenie sytuacji. Wtedy nic Ci nie umknie. Dużo łatwiej będzie modyfikować plan do postępów.

Działaj!

Obecnie jest możliwość kupienia wersji cyfrowej pt. „Mój Plan kondycjonowania / rehabilitacji konia”, który powstał na podstawie „Notatnik Planu Rehabilitacji” Nowa, dopieszczona pod waszymi wskazówkami wersja. Zapraszam!!! Po zakupie znajdziesz dwa pliki przygotowane do zapisywania procesu przez 3 i 12 miesięcy.

Jakie karty zawiera Workbook?

  • Kartę na rozpisane Plany działania oraz na wyszczególnienie etapów.
  • Kartę na zapis terminów ważnych dla konia: wizyty doktora, kowala, fizjoterapeuty itd.
  • Kartę Oceny Postawy Konia
  • Kartę miesiąca
  • Kartę tygodnia
  • Miejsce na notatki (ze szkicem ujeżdżalni)

Ponieważ jest to wersja cyfrowa, Tobie pozostanie już tylko wydrukować w domu plik, zrobić dziurkaczem dziurki i wpiąć w segregator A4. Ewentualnie możesz wybrać się do punktu ksero i tam wydrukować oraz zbindować lub spiąć spiralą. Dołączony jest także krótki PDF “Jak pracować z Workbookiem?” od jego przeczytania zacznij.

Pamiętaj to jest naukowo potwierdzone. Łatwiej realizujesz swój cel jeśli go zapiszesz.  

Tworząc rozpiskę tego co robisz z koniem w trakcje jego rehabilitacji będziesz mieć pełny obraz i większą kontrolę nad tym co się dzieje z koniem. Nie zapomnisz o ćwiczeniu. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak stresujący jest czas powrotu konia po kontuzji. Jak bardzo chcemy aby to był JUŻ. Ale tak się niestety nie da. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo czasami jeśli pójdziemy za mocno do przodu w zbyt krótkim czasie może się okazać, że to cofnie konia do początku drogi. Notując etapy pracy z koniem będzie Ci łatwiej znieść ten czas!

Dokładnie tak samo możesz potraktować proces kondycjonowania konia!!!

po co masowac